Bakan Albayrak’ın enflasyon hakkındaki açıklaması


Berat Albayrak, “Para ve maliye politikalarının koordinasyonu ile rekabet ve verimliliği artıracak yapısal tedbirleri hayata geçirerek, enflasyonu kalıcı olacak şekilde düsürerek tek haneli seviyelere indireceğiz.” diye ifade etti.

2020 yılı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Bakan Berat Albayrak, küresel ekonomik durum ile Türkiye ekonomisi arasındaki gelişmeler ile ilgili bilgi verdi.

Türkiye ekonomisinde göstergelerin gidişatına değinen Bakan Albayrak, finansal saldırılara karşı yerinde ve zamanında yapılan müdahalelerle döviz kurundaki dalgalanmanın azaldığını ve finansal piyasaların normale döndüğünü ifade etti.

Bu sayade, ekonomik aktivitede 2019 yılının ilk yarısında ılımlı bir toparlanma gerçekleştiğine ifade eden Bakan Albayrak, finansal koşullardaki iyileşme ve enflasyondaki düşüşün toparlanma sürecinin, yılın ikinci yarısında devam etmesinde oldukça etkili olduğunu vurguladı.

Bakan Albayrak

Bankacılık sektörünün sağlam yapısını koruduğunu belirten Bakan Albayrak, sektörünün sermaye yapısının ise oldukça güçlü, aktif kalitesi sayesinde kaynaklı riskleri rahatlıkla yönetebilecek seviyede olduğunu belirtti.

e-fatura geçerek yıllık 2,5 milyar liralık tasarruf

Bakan Albayrak, Bakanlığın elektronik uygulamalarından yararlanan vergi mükellefi sayısının 140 binden önümüzdeki yıl 350 bin civarına çıkmasını beklediklerini belirterek, şunları ekledi:

“e-Dekont uygulaması ile bankaların kağıt kullanımını olumlu ölçüde azaltacağız. Sigorta poliçeleri ve sigorta komisyon gider belgelerini de ‘e’ ortama taşıdık. Sadece dekont belgesinin kağıt yerine elektronik ortamda düzenlenmesinden dolayı bankaların yıllık 100 milyon lira gibi bir rakamı tasarruf edebileceğini değerlendiriyoruz. e-Fatura ve e-Defter uygulamasına yönelik ciro sınırlarını 10 milyon liradan 5 milyon liraya indirerek daha fazla mükellefimizin kağıt yerine elektronik ortamda fatura ve defter kullanmasını teşvik ediyoruz. e-Fatura ve e-Arsiv Fatura uygulamaları kapsamında bugüne kadar yaklaşık 25 milyar kadar fatura ‘e’ ortamda oluşturulmuş ve gönderilmiştir. Bu sebeple yaklaşık 2,5 milyar liralık bir tasarruf sağlanmaktadır.”

Serkan Çendik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s