ABD’den Su-35 tehdidi


ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile Su-35 tipi savaş uçağı alımına ilişkin müzakere yapılmasından dolayı Mısır yönetimine yaptırım uyarısında bulundu. ABD’li yetkili “Yasal yaptırımlardan kaçınmak üzere Rusya ile yaptıkları işlemlerden vazgeçmeleri çağrısında bulunuyoruz” şekilde konuştu.

Mısır’ın Rusya ile Sukhoi şirketinin ürettiği Su-35 tipi savaş uçağı görüşmeleri ile ilgili AA muhabirine açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi isminin açıklanmasını istemedi. “Müttefik ve ortaklarımızı, Amerikanın Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasasının 231’inci bölümündeki yasal yaptırımlardan kaçınmak üzere Rusya ile yaptıkları işlemlerden vazgeçmeleri çağrısında bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

ABD’nin bu konuda net bir tavır içerisinde olduğunu bildiren yetkili, ABD Dışişleri Bakanlığının Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşarı Clarke Cooper’ın Mısır konusundaki açıklamasını yineledi.

Cooper, Dubai Havacılık Fuarındaki, yaptırımları hatırlattı. “Onlar (Mısır) bunu zaten biliyor. Bu onlara yaptırım uygulamamız ve gelecekte ABD’den yapacakları silah alımlarını kaybetmeleri riskini beraberinde getiriyor” şekilde konuşmuştu.

Müsteşar ayrıca şu ifadelere de yer vermişti: “Dürüst olmak gerekirse, Kahire’nin ABD’de kovaladığı fırsatlar var. Yıllardır Mısır ile stratejik bir ilişkimiz var. Mısır bölgesel güvenlikte önemli bir garantör ve tedarikçi olmuştur. Mısır’ın terörle mücadelesini takdirle karşılayan başka komşuları da var. Mısır’ı bunu nasıl başardığı konusunda düşünmeye teşvik ediyoruz.” şekilde sürdürdü konuşmasını.

Y. Sevinç Çendik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s