Pentagon, Türkiye’nin tepkisini çekecek bir skandala imza attı


Pentagon, Türkiye’nin tepkisini çekecek bir skandala imza attı. ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi Glenn Fine,   bir rapor hazırladı. Raporda, “Daeş, Türkiye’nin düzenlediği operasyondan ve Abd’nin bölgeden kısmi çekilme planından istifade etti. Örgütün hala Batı’yı hedef alma imkanına sahip olması muhtemel” dedi.

116 Sayfalık raporda, “Daeş, Türkiye’nin operasyonu ve sonrasında ABD askerlerinin azaltılmasını Suriye içindeki kapasitesini ve kaynaklarını yeniden toparlamak ve yurt dışında saldırı planlama kapasitesini güçlendirmek amacıyla istifade etti” ifadesini kullandı.

Raporda belirtilenler arasında, Daeş lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin ölümünün örgüte vurulan önemli bir darbe olduğu ancak ölümünün Daeş tehdidine son vermeyeceği öngörüleri belirtildi.

Pentagon raporunu yazan Genel Müfettiş Glenn Fine, örgütün batı ülkelerini hedef almak için gereken alan ve zamana sahip olacağını ve uzun vadede Daeş’in Suriye’de bazı bölgelerde kontrolü yeniden ele geçirmeyi amaçlayacağını ve küresel anlamda da etkisini arttırmaya çalışacağını belirtti.

Y. Sevinç Çendik