Türkiye nefes için seferber oldu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında katıldığı geleceğe nefes etkinliği Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fidan diktikten sonra kampanyaya dair açıklamalarda bulundu.

“Hedefimiz zümrüt yeşili görüntüsüne kavuşan bir Türkiye’dir. Toprakla buluşturduğumuz bu fidanların hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Bu organizasyona katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Fidan dikimini millet meselesi olarak gören milletime teşekkür ediyorum. Bu tarihin ve saatin önümüzdeki yıllarda ağaç günü olarak ilan edilmesine karar verdik. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kararını geçen hafta imzaladım. İnşallah bundan sonra her yıl takvimler 11 Kasım’ı gösterdiğinde fidanlar dikilecektir.

Geçmişte birileri ağaç bahanesiyle şehirlerimizi talan etmeye kalktı. Haftalarca şehirleri ateşe verip milletin malını mülkünü yağmalamışlardı. O zaman ağaç diye haykıranlara şimdi nerede, hiç biri ortada yok. Bir dikili ağaçları bile yok. Birçok ilimizde ormanlık alanlarımızı nasıl yaktıklarını gördük. PKK terör örgütü ormanlarımızı nasıl yaktığını kendisi açıkladı. Bunların amacı orman değil Türkiye’yi kuşatmaktı. Onlar sakalımızı tıraş ettiler ama bilin ki tıraş edilen sakal daha gür biter. Ama biz onların kollarını kesiyoruz.

Küresel ısınmanın gündemi işgal ettiği bir zamanda, doğayı korumak için çabalıyoruz. Ülkemizin orman alanını ve ağaç servetini çoğaltmak amacıyla 17 yılda çok büyük çalışmalar yaptık. Erozyonla kaybettiğimiz toprak miktarını arttırdık. Cumhuriyet döneminde yapılan ağaçlandırmanın bir buçuk katını sadece 17 yılda yaptık.

Küresel ısınmanın gündemi işgal ettiği bir dönemde havanın, suyun, toprağın korunması için çalışıyoruz. Ülkemizin orman alanını çoğaltmak için 17 yıldır çok büyük yatırımlar yaptık. Toplam 4.5 milyar fidanı toprakla buluşturduk.

Bizim yeşil hassasiyetimizi kimsenin terazisi ölçmeye yetmez.

‘Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz’ diyen bir ecdadın torunlarıyız. Bu kampanyaya gösterdiğiniz ilgi için tüm milletime bir kez daha teşekkür ediyorum. Şeklinde konuştu.

Y. Sevinç Çendik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s