Medusanın Hüzünlü Hikayesi


Antik çağda Medusa adında herkesi kendine aşık edebilecek kadar güzel, tüm kadınların kıskandığı bir kızın yaşadığına inanılırmış.

Medusa kendisini Tanrılara adamış ve kız kardeşleri ile birlikte Zeus’un kızı Athena’nın tapınağında yaşamaya başlamış. Athenada tapınağında yaşayan bu kızın güzelliğini görünce etkilenmiş fakat kendisinin daha güzel ve akıllı olduğunu düşünerek bu durumu pekte önemsememiş.

Athena denizlerin efendisi Poseidon ile birlikteymiş. Güçlü ve ölümsüz olan Poseidon da Athena’nın tapınağında yaşayan bu kızın farkındaymış hatta o kadar farkındaymış ki kıza ilgisi aşka dönüşüvermiş. Tanrılar katında bir ölümlüye aşık olduğunun duyulmasını istememiş ve ilgisini gizlemek zorunda kalmış.

Bir gün Athena, Poseidon’un Medusaya ilgisini öğrenmiş. Poseidon ise bu durumu şiddetle reddetmiş. Tanrıça Athena’ya ondan daha güzel bir canlı olmadığını anlatarak yeminler etmiş. Athena’da her aşık gibi sevgilisinin sözlerine inanmış ve bu durumu pekte büyütmemiş.

Ancak Poseidon aşık olmuş bir kere, ne kadar kendini tutmaya çalışsada kızın güzelliği karşısında dayanamamış ve bir gün gizlice Athena’nın tapınağına girmiş. Medusaya zorla sahip olmuş.

Olayları kısa bir süre sonra Athena’nın duymuş ve bu durum karşısında sinirden delirmiş. Önce kandırılmanın yükünü düşünmüş sonra bu durum nefrete dönüşmüş.

Medusayı öldürmektense çok acı bir şekilde cezalandırmaya karar vermiş. Bu sinirle Medusayı bir canavara dönüştürmüş. Dünyalar güzeli kız o kadar çirkin bir hale gelmiş ki artık kimse bakmaya bile dayanamıyormuş. Medusanın dalgalanan güzelim saçları yılana dönüşmüş ve Medusaya her bakmaya çalışan kişi taşa dönüşmüş.

Zaman geçtikte Athena’yı bu cezada kesmemiş ve Medusayı öldürmek için Perseus’la yani üvey kardeşiyle işbirliği yaparak Medusanın kafasını kesmeye karar vermiş.

Medusa ona bakan herkesi taşa çevirdiği için Perseus onu öldürmeye giderken yanına Athena’nın kalkanını almış. Kalkanı ayna olarak kullanıp geri geri giderek Medusaya yaklaşmış ve kafasını bu şekilde kesebilmiştir.

İşte Medusanın hüzünlü hikayesi.

Medusa koruyucu anlamına gelir ve onun kesik başının kötülüklerden koruyacağına inanılmıştır.

Bir çok yapıda kötülüklerden koruması için Medusa başı kullanılmaktadır. Bir çok lahdin üzerinde ve hatta savaşa giden askerlerin üniformalarının üzerinde hep bu tasvir kullanılmıştır.

Y. Sevinç Çendik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s